כירופרקטיקה, מיגרנה וכאב ראש מצררי (Cluster Headaches)

בשלב הראשון, מרצדים מול העיניים נקודות, קווים או הבזקי אור צבעוניים.  

זמן קצר לאחר מכן, עשויים להופיע שפע תסמינים כגון: אודם, נפיחות, דמעות, התכווצויות שרירים, הזיות, עצבנות, דיכאון, קהות חושים, עצירות או שלשול ולעתים אף תחושת רווחה!  אלו הם סימני ההתרעה.

אזי מכה הכאב!  עוצמת הכאב יכולה לנוע בטווח שבין אי-נוחות קלה לייסורים משתקים ולהימשך מדקות אחדות ועד ימים.  הכאב מתרחש בדרך כלל באחד מצידי הראש ומלווה בבחילות והקאות.

זוהי המיגרנה הקלאסית שעמה חיים מיליוני אנשים, כולל ילדים.  מרבית הסובלים ממיגרנות הן נשים.

כאב ראש שאינו נובע ממתח 
המיגרנה שונה מכאב הראש השכיח יותר, הנובע ממתח, האופף בדרך כלל את כל הראש, מגיע בפתאומיות ובמקרים חמורים במיוחד כרוך בבחילות והקאות.

כאב ראש מצררי
התקפי כאב ראש מצררי מופיעים במפתיע, מתאפיינים בכאב עז ואינטנסיבי המטפס במעלה הנחיר ומתפשט אל מאחורי העין בצד הפנים שבו החל.  ההתקפים נוטים להופיע מפעם אחת ועד מספר פעמים ביום, במצררים האורכים שבועות או אפילו חודשים.  המצרר מתפוגג מהר כשם שהתחיל, ללא סיבה נראית לעין.  הסובלים העיקריים מהתקפים אלו הם גברים בני 20 עד 40.

טיפול 
הטיפול בכאב הראש תלוי, כמובן, בסיבה שגרמה לו לכאורה.  כאב ראש הנובע מבעיות ראיה ניתן לטיפול לעתים קרובות בעזרת משקפיים.  בכאב ראש הנובע מדלקת בסינוסים או באוזניים תחול הקלה עם נסיגת הדלקת.  אך בכאב הראש השכיח ביותר מטפלים בדרך כלל באמצעות משככי כאבים.  פיתרון זה אינו מטפל בגורם הבעיה אלא בתסמיניה.  מובן שעבור אדם החש כאב אינטנסיבי, הקלה בתסמינים אינה עניין של מה בכך.  יחד עם זאת, מאות מיליוני הדולרים שאנשים מוציאים כל שנה על תרופות, מאספירין ותחליפי אספירין ועד קודאין ותרופות מרשם, מעניקים הקלה מכאב הראש אך אינם מתקנים את הסיבה הגורמת לו.

האם כירופרקטיקה יכולה לעזור?
משך למעלה ממאה שנה, העניקה גישת הטיפול הטבעי, החופשי מתרופות של הכירופרקטיקה, רווחה לסובלים ממיגרנה ומכאב ראש מצררי.  כירופרקטים הנם בעלי המקצוע היחידים בתחום הבריאות המוכשרים לבחון ולתקן סבלוקסציה שדרתית, מצב המשפיע על עמוד השדרה, על העצבים, המפרקים, הדיסקים ומבנים אחרים בגוף.  מצב שכיח, ולעתים קרובות בלתי מורגש זה, עלול להחליש את הגוף, לגרום לעייפות וכאב, לחיוניות ירודה וליצור תנאים מתאימים להתפתחות מחלות ותחלואים שונים.

עלינו לזכור כי מטרת הטיפול הכירופרקטי אינה לרפא מחלות ספציפיות אלא לתקן סבלוקסציות שדרתיות.  טיפול זה מאפשר לגוף להשתקם ולהביא את עצמו לרמת בריאות ושלמות טובה יותר – המאפשרת לו לרפא את עצמו.

בדיקה כירופרקטית   
הכירופרקט נעזר בידיו, בצילומי רנטגן, במאזניים ובכלים נוספים על מנת לבחון את עמוד השדרה, ולקבוע אם אדם סובל מסבלוקסציה שדרתית.  אם אכן זהו המצב, יבצע הכירופרקט כוונון כירופרקטי של עמוד השדרה.  כוונון זה ישחרר לחץ עצבי ועיוותים שדרתיים המעיקים על הגוף, ישפר את תפקוד הגוף ואת יכולת הריפוי הטבעית שלו.

הקשר בין עמוד השדרה לכאבי ראש

הסיבה למיגרנות הנה בגדר תעלומה.

מחקרים חדשים מגלים כי אצל אנשים הסובלים ממיגרנות קצב יריית האותות העצביים (nerve firings) במוח ובעמוד השדרה אינו תקין.  זו אולי הסיבה שהגישה המסורתית של הכירופרקטיקה מסייעת לרבים כל כך מבין הסובלים ממיגרנה, ומשתלבת עם ממצאים קודמים, המצביעים על כך שכאבי ראש עשויים להיות תוצאה של בעיות בעמוד השדרה, בעיקר באזור הצוואר.  מצב זה מכונה כאב ראש צווארי (cervicogenic headace).  מחקר שנערך בהשתתפות 6,000 אנשים, שסבלו מכאבי ראש חוזרים משך תקופה של שנתיים עד 25 שנים, הראה כי פגיעה בעמוד השדרה הנה הגורם החשוב ביותר לכאבי הראש, ויש להביאה בחשבון בכל מקרה של כאב ראש שמקורו אינו ידוע.

 כירופרקטיקה ומיגרנה
 מחקרים שונים הציגו את היתרונות הרבים שמציעה גישת הריפוי הכירופרקטי הטבעית והחופשית מתרופות לאנשים הסובלים ממיגרנות.

לדוגמה, באחד המחקרים הושגה ירידה של 90% באירועי מיגרנה וקיצור של 38% במשך כל התקף, בעקבות טיפול כירופרקטי.  בנוסף לכך, חלה ירידה של 94% בשימוש בתרופות ותסמינים אחרים המקושרים למיגרנה, כגון בחילה,הקאות, בעת-אור (Photophobia) ורגישות לקול (Phonophobia) פחתו.

במחקר שארך 6 חודשים, מחצית מ-127 המשתתפים הסובלים ממיגרנה קיבלו טיפול כירופרקטי, בעוד שהמחצית השנייה לא קיבלה טיפול כזה.  עשרים ושניים אחוזים מחברי הקבוצה שטופלה על ידי כירופרקט דיווחו על ירידה של למעלה מ-90% במיגרנות בתום חודשיים, ו-50% מחברי הקבוצה דיווחו על ירידה משמעותית בחומרת המיגרנות.

    באחד המקרים, ילדה בת-עשר, אשר סבלה ממיגרנה כרונית חריפה (שש פעמים בשבוע משך שלוש השנים האחרונות) טופלה על ידי נוירולוג בבית חולים לילדים.  הילדה לא הייתה מסוגלת ללכת לבית הספר; בדיקה כירופרקטית גילתה סבלוקסציות בעמוד שדרה צווארי עליון.  לאחר חמישה כוונונים כירופרקטיים, הילדה חזרה לבית הספר וניהלה אורח חיים בריא.

 לסיכום
 מומלץ לכל אדם, הסובל מכאב ראש כלשהו, להיבדק על ידי כירופרקט, על מנת להבטיח שעמוד השדרה שלו חופשי מסבלוקסציות שדרתיות.  כאשר קיימות סבלוקסציות שדרתיות, תרופות בכל כמות שהיא לא יסייעו לתיקון המצב – יש צורך בכוונון כירופרקטי של עמוד השדרה. 
 
מודיעין:   סולומון סנטר,  טלפון: 08-9118089      טלמון:  רח' הר אפרים 41,   050-8911074
..