כירופרקטיקה והריון

גופך, תינוקך
  כאשר את בהריון, אחד הדברים הטובים ביותר עבורך הוא לבקר אצל רופא כירופרקט.  טיפול כירופרקטי מעניק לגוף דברים רבים שהוא זקוק להם בתקופת ההיריון: גמישות ויציבות של עמוד השדרה, הירכיים ואגן הירכיים; שחרור איברים פנימיים מלחץ הקשור ליציבה ושחרור לחץ עצבי – כל אלו חיוניים להיריון בריא ולידה תקינה.

הטיפול הכירופרקטי צריך להוות חלק ממשטר הבריאות של נשים בהיריון לצד תזונה משופרת, התעמלות והימנעות מסמים, אלכוהול וסיגריות.

מה תפקידו של הרופא הכירופרקט?
 קרול פיליפס, ד"ר לכירופרקטיקה, המתמחה בטיפול בנשים הרות וביולדות אומרת, " נשים רבות כל כך שקיבלו טיפול במהלך ההיריון אומרות לנו: 'איך נשים אחרות עוברות בכלל את ההיריון ללא כוונון [כירופרקטי]?"

אישה הרה זקוקה לגוף בריא וחזק עד כמה שניתן על מנת לעמוד בקשיים הפיזיים הכרוכים בהיריון ובלידה.  טיפול כירופרקטי מסייע להבטיח תפקוד נכון שלכל מערכות הגוף, בייחוד מערכת הרבייה כולל הרחם, השחלות ואיברים ומבנים נוספים הקשורים אליהם, החיוניים כל כך להיריון בריא.  כאשר מבנה הגוף גורם להפרעה העצבית הקטנה ביותר למערכות אלו הדבר יכול להשפיע לרעה על האם ועל התפתחות העובר.  הכירופרקט בודק את עמוד השדרה ומאתר עיוותים שדרתיים הגורמים לחץ עצבי.  עיוותים אלו מוכרים בשם סבלוקסציות שדרתיות (vertebral subluxations).  כאשר הכירופרקט מוצא/ת בגופך סבלוקסציות היא/הוא יכול/ה לתקן אותם על ידי כוונון כירופרקטי של עמוד השדרה.

טיפול רפואי ללא תרופות
  סיבה מצוינת נוספת לטיפול כירופרקטי במהלך ההיריון היא העובדה שטיפול זה מתבצע ללא תרופות.  תרופות, אם במרשם רופא ואם ללא מרשם, עלולות להזיק לעובר המתפתח.  אף תרופה אינה בטוחה: ' למעשה... לא ידוע על תרופה מסוימת שניתן לומר עליה שלא גרמה להגברת התדירות של מומים מולדים, כאשר ניתנה במינון מסוים לקבוצה גדולה מספיק של בעלי חיים שונים במעבדה.'

מומלץ לא לרשום תרופות כלל במהלך ההיריון מבלי לשקול את הצורך של האם אל מול הנזק האפשרי לעובר.  נמצא קשר בין נזק לעובר והפלות לבין תרופות אנטיביוטיות (כולל טטרציקלין), אספירין, אלכוהול, סיגריות, מריחואנה וקוקאין, ואפילו סירופ נגד שיעול ותרופות לטיפול בצינון ושפעת.  
 
סכנות הקשורות בבדיקות
 לא נערכו מחקרים הולמים על מנת לקבוע אם אולטרא סאונד משפיע באופן שלילי על גדילה והתפתחות של ילדים שנחשפו לבדיקה זו בעודם ברחם.  לאולטרא סאונד מיוחסים גם תסמינים העשויים להעיד על נזק עצבי.  בנוסף לכך, ספק רציני הועלה גם לגבי ערכו של ניטור אלקטרוני של העובר מבחינת בטיחות ויעילות הבדיקה.   

רוברט מנדלסון, ד"ר לרפואה, הצהיר כי נשים הרות "צריכות להימנע מצילומי רנטגן, בדיקות אולטרא סאונד, תרופות מרשם, וכל צורה אחרת של התערבות הקשורה בהיריון ובלידה".
 
האם כירופרקטיקה יכולה לעזור?
טיפול כירופרקטי עשוי לסייע בשמירה על היריון תקין, להפחית הקאות, להקל על נשים ללדת את תינוקן לאחר הריון מלא (full-term) ולהביא לעולם תינוקות בריאים יותר.  כירופרקטיקה הציגה הצלחה בטיפול בכאבי גב, צירים מוקדמים וכאבי גב בזמן הלידה (back labor)."   

באחד המקרים, לאישה שחוותה צירים מוקדמים (שבוע 32) וסבלה מדלקת חמורה ברירית הרחם (endometriosis), נאמר שלא תוכל לשאת את ההיריון עד תומו.  בבית החולים היא קיבלה כוונון שדרתי והצירים   פסקו.  לאחר שהשתחררה מבית החולים, היא המשיכה בטיפול וילדה בלידה רגילה עם צירים רגילים, בשבוע ה-40 להריונה.

אנשי רפואה העוסקים בטיפול בעמוד השדרה העירו כי: מניפולציה עשויה להיות בעלת ערך רב בנרמול תפקודים גופניים של נשים הסובלות מבעיות הנובעות מן ההיריון כגון רעלת הריון.  טיפול מניפולטיבי... מקצר את צירי הלידה ב-50 עד 60% ומפחית את הצורך בתרופות ב-50% לפחות.  דיכאון לאחר הלידה נדיר אצל מטופלות המקבלות טיפול מניפולטיבי.

טכניקת וובסטר
  הכירופרקטיקה הצליחה לתקן מצגי עכוז שבהם התינוק אינו במנח הנכון ללידה.  שיטת וובסטר שפותחה על ידי לארי וובסטר המנוח, ד"ר לכירופרקטיקה, השיגה הצלחה רבה בתיקון מצגי עכוז.  בסקר שנערך בין מילדות, 93.9% המליצו למטופלות לפנות לספקי רפואה אלטרנטיבית.  57.3% הפנו את הנשים לכירופרקטים.

שאלות ותשובות בנושא כירופרקטיקה והיריון

 האם טיפול כירופרקטי בטוח בתקופת ההיריון?
 כן, כירופרקטים הנם בעלי הכשרה לכוונון עמוד השדרה של נשים הרות.

עד מתי בהריון אפשר לקבל כוונון כירופרקטי?
 מטופלות קיבלו כוונון אפילו בזמן הצירים.

האם אני צריכה לסבול מבעיה הקשורה להיריון כדי לבקר כירופרקט?
 כלל וכלל לא.  מומלץ לערוך בדיקות תקופתיות של עמוד השדרה במהלך ההיריון בתדירות  שבה מבצעים שקילות.

האם טיפול בעמוד השדרה יכול לסייע בדיכאון לאחר לידה?
 כן.  מזה שנים ידוע כי לכירופרקטיקה השפעה מועילה על לחץ נפשי.

האם תינוק יכול לקבל טיפול כירופרקטי?
 כן.בדיקות עמוד שדרה וכוונון (במידת הצורך) מבוצעים בתינוקות רכים.
 
מודיעין:   סולומון סנטר,  טלפון: 08-9118089      טלמון:  רח' הר אפרים 41,   050-8911074
..